2013. november 2., szombat

Az ázsiai darázsinvázió

A egész világot bejárták azok a képek amelyek a ázsiai óriás darázs (Vespa mandarinia) támadásairól készítettek az elmúlt hónapokban. A ősz folyamán rekord számú támadást és halálos esetet jegyeztek fel a kínai Senhszi tartományban, legfrissebb források szerint már 42 halálos áldozata van a felajzott támadásoknak és több mint 1600 embert kell kórházban ápolni ezek közül 37-en most is válságos állapotban vannak.

Az óriás darázs Ázsiában őshonos és a világ legnagyobb darázsfaja. Megtalálható többek között Koreában (ahol parancsnok méhnek nevezik), Kínában, Tajvanon (ahol tigris fejű méhnek hívják), Indiában és Sri Lankán, de leggyakrabban Japán mezőgazdasági térségeiben fordul elő (ahol óriás veréb méhnek hívják). Itt évi 30-40 halálos áldozata van a támadásoknak. Hozzá kell tenni, hogy már Amerikában is feljegyeztek támadásokat.

A darázs párzási időszaka éppen ősszel kezdődik - ilyenkor kifejezetten agresszívak - azonban csak decemberig aktívak.  A legtöbb támadás a gyanútlan mezőgazdasági dolgozókat és az iskolásokat éri a tantermekben.

Mitől olyan veszélyesek?

Egy kifejlett példány teste körülbelül 3-5 cm hosszig terjed, ami nagyjából annyi, mint egy felnőtt ember hüvelykujja. Fullánkja 6mm-es.

Néhány "átlagos" példány (forrás: 444.hu)
Az áldozat tehetetlen a gyilkos darazsakkal szemben. A menekülés csak még jobban felhergeli őket és céltalan, hiszen 45 km/órás sebességgel képesek üldözni áldozatukat. Egy áldozat testén 200-nál is több csípést találtak. Ami pedig további bajt jelent, hogy a darazsakat vonzza az emberi izzadtság, az alkohol és minden étel és ital illata.

Mérge elpusztítja a vörösvértesteket, csípése szervi elégtelenséghez és könnyen halálhoz vezet. Ennél még veszélyesebb az allergiás reakció, amit a rovar csípése kivált. Az érrendszer olyannyira kitágul, hogy gyakorlatilag megáll benne a vér, gyakorlatilag elvérzel a saját érrendszereden beül, mindez pedig fulladással és szívinfarktussal járhat együtt. Ha ez mind nem lenne elég, eközben rágó szájszervével hatalmas lyukakat mar a bőrbe, ami az áldozatok szerint olyan érzés, mintha "forró körmökkel" vájnának a bőrödbe.

Mivel táplálkoznak?

A darázs intenzív ragadozó. Nem csak az emberre veszélyes, rendkívül súlyos károkat okoz a gazdaságban is. Közepes és nagyméretű rovarokat, például méheket, más darazsakat és sáskákat falnak fel. Egy-egy méhkaptár ellen összehangolt támadást indítanak. 40-50 óriásdarázs pillanatok alatt teljesen ki tud irtani egy kaptárt, mialatt egy darázs percenként könnyedén megöl 40 méhecskét. Így méhcsaládok tízezreit pusztítják el évente, csak Japánban, ezután pedig lárváikat megetetik a méhek lárváival.

Miért pont most? Miért ilyen intenzíven?

Egy kaptár ˙(forrás: dailymail.co.uk)
A választ a klímában és ezzel kapcsolatban a globális felmelegedésben kell keresnünk. Kínában az elmúlt években nagy a meleg és a szárazság. Ez az időjárás kedvez a darazsaknak, így túlszaporodtak és fészkeik elérték a városokat is.

Kína próbál környezettudatosabb politikát folytatni, ám sajnálatos módon az ennek kapcsán megnövekedett méretű erdők és növényzet is kedveznek a darázs terjedésének. Emellett a permetezés miatt természetes ellenségeik egyre kisebb számban akadnak például egyes madarak és pókok.

Mindezek ellenére a darazsak biológiai fontossága sem alulbecsülendő, ennek ellenére túlszaporodásuk igen veszélyes és káros. Tajvanon az ázsiai óriásdarazsat nagy mennyiségben vadásszák, cefrésítik és alkoholos italt készítenek belőle, Japánban pedig létezik egy ital, a VAAM energiaital, amelyben a darázsból kivont aminosavak is jelentős szerepet játszanak.

Hogyan védekeznek ellene Kínában?

"Csináldmagad" darázsirtás (forrás: qz.com)
Ennek már a fele sem tréfa. A magatehetetlen kínaiak már a hadsereget is bevetik a gyilkos darazsak ellen. Katonai lángszóróval irtják a fészkeket kevés sikerrel. A gyilkos darazsak megállíthatatlan tempóban szaporodnak.

Ha pedig éppen más dolga van a gárdának, akkor a helybélieknek kell kézbe venni az ügyet. A felhasznált eszközök rendkívül változatosak. Felhasználják a víz, a tűz, a méreg, a füst és a tűzoltóság erejét is. Az egyik ilyen népi módszer az, hogy egy pálca végére rongyot kötnek, amit benzinbe mártanak, és ezt tartják a darázsfészek alá. Ezzel a módszerrel csak az a bökkenő, hogy nem elég forró.

A tűzoltók hegesztőpisztolyokkal próbálkoznak újabban, ami 2000 fokon képes égni. Így kb. 5 perc alatt pusztítják el a fészket a menekülésre képtelen darazsakkal együtt. Mások dupla falú zsákot húznak a fészek köré egy botra erősített szerkezet segítségével. A csapdába esett állatokat utána már könnyű legyilkolni. Ezekkel az új módszerekkel tíz percre csökkent az eddig egyórás tusa, ami felgyorsítja a darázsirtást, így pedig egyetlen hét alatt akár 300 fészektől is megszabadulhatnak a kínaiak. Mindeddig "csupán" 710 darázsfészket sikerült eltörölni.

                                                                                                                          Kozma János

Források:
http://444.hu/tag/azsiai-oriasdarazs/
http://galaktika.hu/szuksegallapot-gyilkos-oriasdarazsak-invazioja/
http://index.hu/tudomany/2013/10/03/gyilkos_darazsak_leptek_el_kozep-kinat/
http://edition.cnn.com/2013/10/03/world/asia/hornet-attack-china/
http://abcnews.go.com/International/tracking-giant-hornets-killed-42-people/story?id=20515232

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése