Az egészségügyi alkalmazottak elleni támadások, a Kínai Kórházi Egyesület szerint, átlagosan majdnem minden második héten előfordulnak. Csak az elmúlt két hétben 6 komoly támadás történt. A fül-orr-gégészet részlegen dolgozók, sztrájkot hirdettek, a kollégájuk elleni támadás válaszaként. Ez az incidens egy országszerte elterjedő tiltakozást eredményezett az egészségügyi területen dolgozók körében, akik követelik a nagyobb védelmet és a nagyobb biztonságot a kórházakban.
Tiltakozó orvosok Wenlingben [2] |
A betegek bizalma megromlott
„Nem bírtam abbahagyni a sírást, amikor az Interneten olvastam, hogy mi történt.” mondta Jiang Li, aki egy szintén abban a kórházban dolgozó közeli rokona. „Levegőt venni sem tudtam, amíg meg nem láttam a nevet. Hála Istennek, nem az én rokonom volt az.”
Wang karrierjének részletei még most is elérhetőek a Haodf-on, ami Kína legnagyobb Internetes platformja az orvosi szakmához, amely információkat biztosít a kórházakról, az orvosokról és a kezelésekről. Egy páciens üzente még mindig olvasható az oldalon, melyben megköszöni Wangnak az elvégzett műtétet.
Jiang szerint, Wangnak nagyon jó szakmai hírneve volt, de sajnos, az orvos-beteg kapcsolatok megromlottak pár doktor viselkedése miatt.
„Néhány orvos azzal keres több pénzt, hogy drága gyógyszereket írnak fel egyszerű betegségekre is vagy arra kérik a betegeket, hogy szükségtelen egészségügyi ellenőrzéseket vállaljanak. Ez a fajta viselkedés okozta a betegek bizalmának megromlását.” mondta Jiang.
A Nemzetközi Egészségügyi és Családtervező Bizottság 2012-ben publikált statisztikái azt mutatták, hogy az engedéllyel rendelkező orvosok száma 2006 és 2011 között 17,5 %-kal nőtt Kínában. 2011-ben körülbelül 2,5 millió engedéllyel rendelkező orvos volt az országban. Ugyanakkor, a kórházat látogató betegek száma több mint 60 százalékkal nőtt, mely 2011-ben összesen 63 milliárd, s emellett a fekvőbetegek aránya pedig több mint 90%-kal nőtt meg.
A kínai egészségügyi szakmával szemben elvárt, hogy több mint 6 milliárd beteget lássanak el minden évben, de alacsony bérek mellett. Az orvosok a vidéki területeken kb. 3 000 yuant keresnek havonta, miközben a városokban ugyanezért 8 000 – 9 000-et kapnak. Ez párosítva a kemény terheléssel, ahhoz vezetett, hogy sokan fordultak más pénzkeresési módokhoz, mint szükségtelen gyógyszerek vagy kezelések felírása, alkalmanként kenőpénz elfogadása a betegektől a megfelelő orvosi figyelemért.
"Ne legyen orvos!" [3] |
Mióta 2011-ben ezek megalapításra kerültek jelentősen lecsökkentek a konfliktusok. „Hogy elkerüljük a problémákat, minden ellenőrzésre érkező gyerekről készítünk egy fényképet.” – mondta Gao Man, a 33 éves ápoló a pekingi Központi Gyermekgyógyászati Intézetből. Gao elmondása szerint, a szülők néha panaszkodnak, hogy a gyermeküknek rózsahimlője van, vagy vírusos fertőzése, amely bőrkiütést eredményez, vagy lefogyott, míg a kórházban kezelték, és hibáztatják az orvosokat, hogy nem megfelelően kezeljük őket. „ De mi nem tudjuk, hogy vajon a velünk való találkozás előtt vagy után betegedett meg rózsahimlővel.” Az orvosok és betegek közötti kapcsolat eléggé nehézkes. Amikor probléma adódik, jobb, hogy van fényképes bizonyíték a gyerekek állapotáról.
Internetes irányelvek
A növekvő számú erőszakos esetek miatt a kórházakban néhány nem hivatalos Internetes oldal orvosoknak szánt útmutatásokkal rukkolt elő. Az irányelvek 31 pontot tartalmaznak, melyek közül az utolsó:
„Emlékeztesd magadat, hogy, a beteg, aki veled szemben ül, lehet, hogy a bíróságra visz.”
„Ha ez a fajta erőszak tovább folytatódik, nem fogják teljes mértékben elhatározni magukat az életmentés mellett. Nem tisztelnek minket, és nem védenek meg minket, tehát ki fog megvédeni minket, mikor éppen másokat mentünk? - kérdezi Yu Keyi, a Peking Union Medical College Hospital orvosa.
A Nemzetközi Egészségügyi és Családtervező Bizottság nemrégiben bejelentette, hogy magasabb szintű biztonságot fog biztosítani a kórházakban. Múlt évben, a bizottság és a Közbiztonsági Minisztérium közösen kiadott egy közleményt, melyben vállalja, hogy garantálják a kórházi dolgozók biztonságát. „Jelenleg amink van az csak egy kevés biztonsági őr gumibottal felfegyverezve. Néhányan közülük több mint 50 évesek, és tehetetlenek ha egy komolyabb eset bekövetkezik. Emellett a kórházi szobákban is ritkán találni jelzőgombot.”- mondja Yu, aki az utóbbi hat hónapot Saint Louisban (USA) töltötte.
Yu azt is elmondta, teljesen lenyűgözte az amerikai kórházak az őrsége, és a biztonsági tervek, melyek biztosítják, az egészségügyi dolgozok védelmét. „Egy részletes útmutató is van, mely elmondja, hogyan kezeljük a kórházi erőszakot. Az esetek osztályozása színkódokkal van megjelölve, így az emberek tisztában vannak a helyzetekkel, valamint a reflektációs lehetőségeikkel.
Alapvető értékek
Liu Xiaojing nővér szerint, jó látni, hogy mind a betegek, mind a kórházak részéről magas szintű az együttműködés a törvénnyel: „Egyszer egy orvosi gondatlansági esetet nyújtottak be, ahol mindkét fél a törvényes csatornákon keresztül látta a megoldást, nem pedig harcban. Minden kórháznak vannak elszánt ügyvédjei és a betegek megkaphatják a megfelelő jogi segítséget.”
Az elégedetlen betegek pedig be tudják jegyezni a panaszaikat, a kórházi hatóságok pedig visszajelzést küldenek. „De senkit sem hallottam csúnyán beszélni vagy erőszakosan viselkedni a kórházban, Kínával ellentétben, ahol szinte mindennapi eset.” –mondta.
Xiaojing elmondása szerint a kínai kórházak nem szerepelnek a közbiztonsági területek sorában, ami azt jelenti, hogy az erőszakos bűnelkövetők nem is büntethetők a zavarkeltés miatt. A szakértők most szorgalmazzák a közbiztonsági hivatalnál, hogy kórházak szerepeljenek a közbiztonságilag védett területek között és sürgetik egy olyan törvény megalkotását, amely biztosítja az egészségügyi szakemberek magasabb szintű védelmét.
Yang Wanli, Peng Yining és Tang Yue összefoglalóját [1] fordította Sárempek Fanni.
Források:
[1] http://usa.chinadaily.com.cn/china/2013-11/04/content_17078007.htm
Képek:
[2] http://usa.chinadaily.com.cn/china/attachement/jpg/site1/20131104/b8ac6f27ada213e1252604.jpg
[3] http://offbeatchina.com/wp-content/uploads/2013/10/9.png
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése