Az Európai Unió és Kína kapcsolata mind az európai entitás, mind a dinamikusan törekvő ázsiai óriás világgazdasági szerepe miatt egyre fontosabb a jelenleg lezajló világpolitikai sakkjátszma szemszögéből. Kína jelenleg legjelentősebb kereskedelmi partnere az EU, az EU számára pedig az Egyesült Államok után Kína a második legjelentősebb együttműködő partner. Írásom középpontjában e kétoldalú kapcsolat története áll.
Az Unió hivatalos diplomáciai kapcsolatfelvétele az ázsiai országgal 1975-ben történt, innentől fogva beszélhetünk a kétoldalú kapcsolat intézményesítéséről, melynek három szakaszát különböztetjük meg.
Az első szakaszt az 1975-89-es periódusban helyezhetjük el. A Deng Xiao Ping által meghirdetett ,,reform és nyitás” politikája után Kína számára fontosak voltak nemzetközi és gazdasági kapcsolatok, melyek elmélyítésének célja az ország modernizációjára való törekvés. Az akkori európai szemlélet szerint pedig Kína az akkor még fennálló Szovjetunióval szemben hasznos szövetségest és kiaknázatlan piacot jelentett. A gazdasági együttműködés kezdete is erre az időintervallumra tehető: a két partner 1985-ben írta alá a Kereskedelmi és Együttműködési Egyezményt.
A kétoldalú kapcsolat második szakasza az 1989-98-as időszakra tehető. A Tiananmen téri események miatt a kapcsolat hűvössé vált, az EU sok szankcióval sújtotta Kínát. Ezek a szankciók közül azonban 1992-re már csak egy marad hatályban: a fegyverembargó, mely még ma is érvényes. Ebben az időszakban a Szovjetunió széthullása után átmenetileg csökken Kína jelentősége. 1995-ben az akkori kínai elnök, Jiang Ze Min 4 alapelvet fogalmazott meg a Kína-EU kapcsolatokról, melyeknek lényege a stabil, barátságos és hosszú távú együttműködés, kölcsönös tisztelet, valamint a közös jólét elérése.
Az egyre szorosabb kapcsolat fontos motívumává vált a két zászló hasonlósága |
A harmadik időszak kezdetét 1998-ra datáljuk, amikor az EU új stratégiai dokumentumot adott ki ,,Átfogó partneri viszony kiépítése Kínával” néven, amelyben elkötelezi magát a széleskörű partneri viszony mellett. E dokumentum szerint a Kínával való kapcsolatot a Japánnal, az Amerikai Egyesült Államokkal valamint az Oroszországgal fenntartott kapcsolatok szintjére kell emelni. Az irat kiadása után évente megrendezésre került az EU-Kína csúcs, melynek első helyszíne London volt. Kivételt képez a 2008-as elmaradt csúcstalálkozó, melynek oka az volt, hogy az akkori EU elnöki posztot betöltő Franciaország elnöke, Nicolas Sarközy francia elnök fogadta az európai körútján tartózkodó Dalai Lámát.
Az Európai Unió és Kína között fennálló kapcsolatnak vannak bizonyos sarokpontjai. Ilyen pont többek között az, hogy az Unió a mai napig nem ismeri el Kína piacgazdasági státuszát, a következő okokra hivatkozva: a központi kormányzat ereje túl erős a gazdaságban, nem megfelelők a számviteli szabályok, a csődtörvény, és a pénzpiaci reformok. Továbbá ha az EU elismerné a piacgazdasági státuszt, azzal megfosztaná magát az import korlátozások eszközeitől. További fontos ügyek még az emberi jogok, valamint a környezetszennyezés kérdései.
Kína általában 3 taktikai elemet alkalmaz az EU-val való egyeztetések során. Legfontosabbként megemlítendő, hogy az ázsiai ország kihasználja az EU gazdasági rendszerének minden előnyét, saját gazdaságát viszont kemény ellenőrzés alatt tartja. Továbbá, az EU részéről nyomást úgy vezeti le, formális párbeszédbe bocsátkozik az EU által fontosnak tartott kérdésekben, az ezzel kapcsolatos tárgyalásokat azonban elhúzza, anélkül, hogy azok valamilyen eredményre vezetnének. Végül pedig differenciáló politikája segítségével kihasználja az EU tagállamok közötti megosztottságot.
Balázs Dániel
Források:
http://www.consultationmagazin.hu/index.php?menu=cikk&id=803
http://www.corvinusembassy.com/ep/?page=2&article=2&show=94
Vámos Péter: Az Európai Unió és Kína kapcsolatai. Külügyi szemle, 2009/02
Kép:
http://puertaachina.com/wordpress/wp-content/uploads/2013/01/chinaeurope.jpg